Wiewiórki pacjentki i świerk z banknotów na ścianie uczelni
Na sześćdziesięciu metrach zmieścili byka, rysia, niedźwiedzia, morświna, wiewiórkę i wiele innych zwierząt. Uniwersytet Przyrodniczy, który świętuje właśnie 70 lat, chwali się muralem, który powstał na kampusie uczelni.
Uniwersytet Poznański powstał 4 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej z jego struktur wyodrębniono dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy. W tym roku przypada 70-lecie uczelni. Na ten jubileusz, przyrodnicy postanowili stworzyć 60-metrowy mural przypominający o ich historii.
– Na nowym muralu, który znajduje się na kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znaleźć można przyrodniczą oś czasu, która nie tylko w wyjątkowy sposób prezentuje historię uczelni, ale jest także zbiorem ciekawostek i informacji – informuje Iwona Cieślik, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Symboliczne nawiązania
Pierwsza część muralu symbolizuje rolnictwo i ogrodnictwo. Znajdziemy tam złociste kłosy czy rzepak – tak charakterystyczne dla wielkopolskiego krajobrazu i będące jednocześnie częstym przedmiotem badań zespołu naukowców uczelni. Pszczoła i motyl są odniesieniem do tematyki ogrodów, architektury krajobrazu i projektowanych zrównoważonych przestrzeni publicznych. Części leśnej pilnuje ryś.
– Niektórzy może pamiętają, jak jeden z pracowników naszej uczelni wywołał w ubiegłym roku lokalną ekscytację, publikując zdjęcia dostojnego osobnika, wędrującego po obornickich lasach. Rysie są objęte ścisłą ochroną gatunkową, zatem warto przypominać o tym, że trzeba wspierać ich populację w Polsce – zwraca uwagę Cieślik.
Autorzy muralu nie zapomnieli także o technologii drewna – jednego z najstarszych kierunków na UPP. Dziekanem tego wydziału był m.in. prof. Tadeusz Perkitny, który wcześniej zasłynął szaloną pięcioletnią podróżą dookoła świata. Wyruszył na nią zaraz po studiach ze swoim przyjacielem Leonem Mroczkiewiczem, także profesorem tej uczelni, w latach 1952–1956 był dziekanem Wydziału Leśnego, a w latach 1959–1963 prorektorem ds. nauczania.
Technologię drewna na muralu symbolizują gałązki dębu, określanego jako najszlachetniejszy rodzaj materiału do produkcji mebli czy budowania domów. – Właśnie z niego powstały upcyklingowe stoły, projektowane niedawno przez studentów UPP i przedstawicieli Katedry Meblarstwa podkreśla Cieślik.
Tysiące pacjentów reprezentują wiewiórka i pies
Ptaki na muralu reprezentuje zimorodek, pojawiający się nie tylko w leśnych zakładach doświadczalnych, ale także w sąsiadujących z kampusem UPP parkach. Ze zwierząt znajdziemy na nim również psa i wiewiórki, czyli częstych pacjentów Uniwersyteckiego Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, przy którym działa ptasi azyl. – Tylko w 2020 roku uniwersyteccy lekarze weterynarii udzielili tam pomocy 2050 ptakom oraz 140 małym ssakom – wylicza rzeczniczka uczelni.
Żywienie obrazują m.in. jabłka, z których słynie uczelniany przybrodzki sadowniczo-rolniczy zakład, a sok tłoczony z hodowanych tam owoców regularnie nagradzany jest laurami jakości.
Świat inżynierów autorzy muralu przedstawili jako podwodną krainę. Z kolei morświn symbolizuje zagrożenia, jakie przed naukowcami stawiają zmiany klimatyczne. – Nasi specjaliści ostrzegają, że jeśli populacje bałtyckich waleni wyginą, będzie to oznaczać, że nasze morze jest martwe – podkreśla Cieślik.
Obszar ekonomii symbolizują natomiast niedźwiedź i byk, czyli symbole funkcjonowania rynków kapitałowych. To jednak nie wszystko, ponieważ pojawiają się tutaj także m.in. gałązki świerku. Dlaczego? – Do produkcji banknotów używano między innymi ścieru drzewnego, w którego skład wchodziły fragmenty z drzew iglastych – wyjaśnia Cieślik.
Autorka muralu jest Maria Szulc, z którą koncepcję muralu stworzyła Katarzyna Lesińska z Działu Marketingu i Komunikacji UPP.